Jedna z nejlepších oper na světě byla v roce 1869 slavnostně otevřena během představení Mozartovy opery Don Giovanni, u které nemohl chybět ani samotný císař Franz Josef s manželkou Sissi. A od té doby její sláva jen roste. Mnozí hudební géniové si pro své koncerty vybrali právě tuto novorenesanční budovu v samotném centru Vídně. I spousta Čechů, a nejen těch bohatých, míří do vídeňské opery na vrchol plesové sezony. A nyní je čas vydat se na její prohlídku.
Vídeňská státní opera: památka s mnoha historickými zvraty
Stavba první vídeňské opery byla zahájena už v roce 1861 a dokončena byla o osm let později. Plány budovy novorenesančního slohu vypracovali architekti August Sicard von Sicardsburg a Eduard van der Nüll. Jednoduché to budova opery nikdy neměla. Ještě před dokončením stavby potkal její tvůrce tragický konec. Eduard z nepochopitelných důvodů spáchal sebevraždu a Augusta o několik týdnů později zasáhl infarkt. Ani jeden z nich tak nespatřil své mistrovské dílo.
Budova opery je jednou z hlavních staveb, které zdobí Ringstraße. Ne vždy však nesla své nynější pojmenování. Teprve roce 1920 se rozhodlo, že dojde k přejmenování, a tak se z původní Vídeňské dvorní opery stala opera státní.
Koncem druhé světové války proběhlo bombardování Vídně, které zasáhlo i operu. Nejen že byla zničena velká část budovy, ale také rekvizity pro více než 120 oper a nedochovalo se ani přes 150 000 kostýmů. Bombardováním nezasažené zůstalo jen hlavní průčelí, centrální schodiště i hlavní lobby.
Po válce se uvažovalo, zda má cenu pouštět se do rekonstrukce nebo zda bude lepší vystavět kompletně novou a jinou budovu. Nakonec bylo odhlasováno, že původní stavba musí zůstat, protože už v té době byla ikonou města. Rekonstrukce trvala deset let a v roce 1955 byla státní opera slavnostně znovuotevřena při představení Fidelia od Ludwiga van Beethovena. Zahajovací ceremonie byla dokonce vysílána rakouskou televizí.
Jak to s vídeňskou památkou vypadá dnes?
Vídeňská státní opera je neodmyslitelně napojena na vídeňskou filharmonii, která sice funguje samostatně, ale její členové jsou vybíráni z orchestru Vídeňské státní opery. Vídeňská opera je jedním z nejzaneprázdněnějších operních domů, a to nejenom v Evropě. Aby také ne, když za rok dokáže vyprodukovat až 60 oper a uskutečnit přes 200 představení. Není tajemstvím, že je také domovem nejlepších vídeňských operních pěvců. Být součástí vídeňské operní společnosti je velkou poctou. Dokonce se stala držitelem světového rekordu, a to když v roce 1991 Placido Domingo po svém mistrovsky ztvárněném výkonu Othella obdržel od publika ovace, které trvaly neuvěřitelných 80 minut.
Zajímavosti z Vídeňské státní opery
Vídeňská opera využívá ke svým vystoupením až 180 000 kostýmů, které se však nevejdou do hlavní budovy, a tak jsou umístěny ve vedlejší budově, ke které vede podzemní tunel. Kolik diváků se vejde do hlediště Vídeňské opery? Tomu neuvěříte, ale celkem je k dispozici až 1709 míst k sezení a 567 míst ke stání, což činí neuvěřitelné číslo 2276. O dobrý chod opery se stará až 1000 zaměstnanců. Pokladem opery jsou nejen hlasy zdejších vystupujících, ale také křišťálový lustr, který zdobí auditorium. Vyčistit 1100 žárovek, které zajišťují osvětlení zabere údržbářům zhruba jeden týden.
Co stojí za vidění uvnitř Vídeňské státní opery?
Jednou z nejoblíbenějších místností je čajový salón, který dříve sloužil císaři a jeho rodině, a tak jeho strop a stěny nemohlo zdobit nic jiného než 22 karátové zlato.
Ihned po vstupu do budovy vídeňské opery vás zaujme velké schodiště, po jehož stranách objevíte podobizny Augusta Sicarda von Sicardsburga a Eduarda van der Nülla, mužů, kteří stojí za vznikem opery. Hned nad nimi jsou umístěny obrazy od Johanna Preleuthner, které mají symbolizovat balet a operu. Nezapomeňte se při chůzi po schodech podívat vzhůru. Právě tam se nachází malba zobrazující balet, komickou operu a tragickou operu.
Schwindovo foyer nese název podle šestnácti olejomaleb od Moritze von Schwinda, které zdobí sál. Nezapomeňte navštívit také sál Gustava Mahlera, který lidé mohli do roku 1997 znát jako čalouněný sál, protože jeho zdi zdobí tapisérie s motivy Mozartovy Kouzelné flétny od Rudolfa Eisenmengera.
Vídeňská státní opera pořádá komentované prohlídky
Chcete-li proniknout do tajů Vídeňské opery, pak se vydejte na prohlídku s průvodcem, který vám během 40 minut prozradí vše o nejprestižnější budově ve Vídni. Pokud se chcete prohlídky zúčastnit, pak se kterýkoliv den od 10:00 h do 16:00 h dostavte na roh Opernring/Operngasse.
Pár rad před návštěvou vídeňské operní památky
Vídeňská opera patří k těm místům, kde jsou turisté vítáni, a tak aby i oni rozuměli slovům ze zdejšího repertoáru, jsou do sálu umístěny obrazovky, na kterých běží anglické i německé titulky. Návštěva Vídeňské opery je událostí a nesluší se do ní jít nevhodně oblečen, a tak pokud se chystáte poctít ji svojí návštěvností, pak nezapomeňte nechat džíny doma.
Opera pro všechny zadarmo
Vídeňská státní opera je místem, které by měl každý milovník klasické hudby alespoň jednou za život navštívit. Ovšem vstupenky na představení nejsou nejlevnější. Pokud ale opravdu toužíte být svědky umění tohoto operního domu, pak od dubna do června a v září můžete s ostatními fanoušky sledovat pod širým nebem prvotřídní představení. Na Karajan-Platz vysílá Vídeňská státní opera kolem 80 živých vystoupení, které promítá divákům na stěně o velikosti 50 m2, a to celé zdarma.
Více informací o Vídeňské státní opeře
https://www.wiener-staatsoper.at/ (německy)