vídeňským muzeem. Nahlédněte do zlatého kabinetu, odhalte, jakým způsobem Gustav Klimt studoval ženské tělo anebo se zaposlouchejte do dramatických osudů majitelů této skvostné stavby.
Albertina ve Vídni: po stopách historie
Císařovna Marie Terezie byla tvrdá panovnice a své děti prý vychovávala velice přísně. Jednu výjimku u celkem šestnácti potomků přece jen ale udělala. Marie Kristina nebyla benjamínek ani jediná dcera, narodila se jako čtvrtá dcera a svou matkou byla nevídaně rozmazlována. Tuto výsadu si prý zasloužila svým “magickým” datem narození. Na svět totiž přišla na 25. narozeniny své matky.
A štěstí se Mimi, jak jí přezdívali, drželo i v životě. Jako vůbec jediná se mohla provdat z lásky (byť samozřejmě v souladu s politickými zájmy Habsburků). Její choť Vévoda Albert Sasko-Těšínský náležitě oceňoval její znalosti, ať už se to týkalo jazyků (mluvila německy, francouzsky, italsky a anglicky) nebo smyslu pro umění. Právě tento společný koníček pomáhalo manželům překonat mnohá životní dramata: první dítě jim zemřelo brzy po narození, Marie Kristina dostala horečku omladnic, Albert neštovice a další děti už mít nemohli. Propadli proto rozšiřování svých uměleckých sbírek a že v tomto svém počínání byli skutečně plodní uvidíte právě v Albertině.
Albertina je jedna z nejkrásnějších a také nejvyhledávanějších staveb Vídně. Nachází se přímo za rohem Vídeňské státní opery, odkud to k paláci Habsburků trvá jen 3 minuty, pokud se ovšem vydáte ulicí Operngasse. V tomto největším habsburském obytném paláci se ukrývá nejcennější grafická sbírka na světě, která čítá neuvěřitelných 60 000 kreseb od světových mistrů.
Prohlídka paláce
21 luxusním pokojům s drahocenným nábytkem dominuje sál múz, který byl využíván pro pompézní plesy a bohaté večeře vídeňské šlechty. Aby si rakouská aristokracie viděla do talíře, bylo do sálu umístěno hned pět křišťálových lustrů.
Jaké bohatství ukrývá zlatý kabinet? To ví vévoda Albert, který místnost nechal vyzdobit speciální slitinou tvořenou 23karátovým zlatem, půlkarátovým stříbrem a půlkarátovou mědí.
Nuda v paláci rozhodně nebyla. O tom se můžete na vlastní oči přesvědčit v kulečníkovém pokoji, který opětovaně navštěvoval vévoda Albert a arcivévoda Karel. Oba pány prý hazardní hry až tak nezajímaly a namísto toho si raději zahráli kulečník.
Albertina má člověka zaujmout již u vchodu, tak to alespoň chtěli Habsburkové, a proto i přijímací salónek, kde byly vítány vznešené osobnosti ze všech koutů světa, působí na svoji dobu opravdu bezmála revolučně. Projít se tak můžete po parketových dýhách z citroníku, mahagonu i palisandru. Není divu, že vídeňské památky patří k nejnavštěvovanějším v Evropě. Ukrývají nejedno tajemství, o kterém se dozvíte v článku Vídeň a památky.
Albertina a sbírka grafiky
Albertina má nejrozsáhlejší uměleckou sbírku grafiky na světě, která zahrnuje 60 000 kreseb a akvarelů a až milion grafických uměleckých děl sahajících do doby od pozdní gotiky až po současnost.
Při prohlídce narazíte na unikátní obrazy Albrechta Dürera, Rubensovy dětské studie i díla velikánů, jakým byl Leonarda da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Raphael Santi, Honoré Fragonard. Anebo samozřejmě i umělci dob relativně nedávných jako Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Jackson Pollock či Andy Warhol.
Albertina: vše, co musíte vědět
Bývalé sídlo rakouské šlechty a dnes jedno z největších vídeňských muzeí je osobám mladším 19 let přístupné zdarma. Navštívit ho můžete každý den od 10:00 do 18:00 h (výjimkou je středa, kdy dveře zůstávají otevřené až do 21:00). Poloha Albertina je tak pozoruhodná, že si budovu jako kulisu zvolili také mnozí filmaři (točil se tu například film Před úsvitem).
A nejde jen o budovu a exponáty jako takové: skvělý je i výhled na město! Z balkónu se můžete kochat výhledem nejen na památky rakouské metropole, ale i na Alpy, které se táhnou v dáli.
Vševědoucí osoba, skrývající se za hlasem v audioprůvodci, vám palác představí do nejmenších podrobností. Pokud vám to ale nestačí a toužíte se vzdělávat i doma, pak se na cestě ven nezapomeňte zastavit v místním obchůdku se suvenýry, kde jsou nejen upomínkové předměty, ale také knihy.
A pokud byste raději naslouchali někomu “živějšímu”, zarezervujte si jednu ze tří prohlídek. Na vybranou máte z několika možností:
- Mistrovská díla moderního umění v Albertině. Na této prohlídce budete cestovat v čase a zhodnotíte tak 100 let umění (od klasické moderny po současné umění)
- Po stopách vévody Alberta a vévodkyně Marie Kristiny je prohlídka, při níž nakouknete do života Habsburků
- Poslední typ prohlídky vás upozorní na aktuální a nejnovější výstavy, které se v Albertině konají.
Více informací o Albertině:
https://www.albertina.at/ (němčina)